2011 - TURYAK

Go to content

Main menu:

DUYURULAR


1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ münasebetiyle Başkanımız Sayın Mete Bora’nın, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a çekmiş olduğu telgraf;

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü münasebetiyle, önderliğiniz ve kararlılığınızla gerçekleşen Anayasa değişikliği ile sağlanan “Yaşlılar için Pozitif Ayrımcılık” için üyelerimiz, yönetim kurulumuz ve tüm kıdemli vatandaşlarımız adına şükranlarımızı sunarız. Birçok Batı ülkesinde dahi henüz sağlanamamış bu hak büyük ses getirmiş ve Türkiye’mizin her alanda öncü ve lider konumunun güçlenmesine büyük katkıda bulunmuştur.
Derin Saygılarımla,

Mete Bora
Başkan
Türyak Yaşlılık Konseyi Derneği
YAŞLILAR HAFTASI’NDA BİR TOPLUMSAL KATILIM ÖNERİSİ


YAŞLILAR HAFTASI’nda, TURYAK olarak, yılllardır altını çizerek ifade ettiğimiz gibi Kıdemli Vatandaşlarımızın bir ‘varlık’ bir “değer” olduklarının herkese tekraren hatırlatmak istiyoruz. Gelin Kıdemli Vatandaşlarımızı ulusal bilançomuzun ‘pasifinde’ değil ‘aktifinde’ görelim ve bu büyük potansiyelden istifade edelim.
Önerinin tam metni...JAPONYA’DAKİ DEPREM VE TSUNAMİ HEPİMİZİ ÜZDÜ

Asrımızın en büyük felaketlerinden biri olarak nitelendirilen ve hepimizi üzüntüye boğan deprem ve takip eden Tsunami ile ilgili olarak Başkanımız Sayın Mete Bora’nın IFA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hisashi Hozumi’ye ve FO IFA (Friends of IFA Japan) Başkan Yardımcısı Mr. Ayuk Christian’a göndermiş olduğu taziye mesajı ve gelen cevap aşağıdadır.

Saygılarımızla,
METE BORA

On the initiative of our chairman Mr. Mete Bora a meeting was held on 16 January 2008 at the Ankara Hilton Hotel, bringing together all organizations and institutions involved with training, education and research where aging and the elderly are concerned, and with providing services and producing goods in that area. The 33 institutions and civil societies at the meeting established a “Platform on Aging.” TURYAK played a leading role in founding this platform, and is represented on its board of directors. It also contributed toward shaping the platform’s vision and mission along with its principles and values.

FOR EACH AND EVERY MEMBER OF TURYAK, TURKISH ASSOCIATION FOR ELDERLY, PLEASE DO ACCEPT OUR DEEPEST CONDOLENCES FOR THOSE WHO LOST THEIR LIVES AT THE RECENT EARTQUAKE FOLLOWED BY TSUNAMI IN YOUR COUNTRY. DEEP IN OUR HEARTS WE DO SHARE YOUR GRIEF AND FEELINGS. OUR PRAYERS ARE FOR YOU.

BEST REGARDS,
METE BORA


Dear Mr. Bora, Thank you and the entire TURYAK family for your thoughtfulness and concern during this difficult time that many in Japan are going through. Dr. Hozumi and I including our families are safe and well with little or n o incident recorded in our city. But we are still very concerned at the increasing number of victims in the north eastern region of Japan and hope there will be many survivors. We join you in prayers and again thank you. Warm wishes

Ayuk Christian
Vice President
FRIENDS OF IFA JAPAN

 
Back to content | Back to main menu