2010 - TURYAK

Go to content

Main menu:

DUYURULAR


TURYAK II.ULUSLARARASI ÖRNEK KIDEMLİ VATANDAŞLAR KONGRESİ AVUSTRALYA BASININDA YER ALDI
Avustralya basınında geçen makaleyi görmek için buraya tıklayınız.
II. TÜRYAK ÖRNEK KIDEMLİ VATANDAŞLAR KONGRESİ

Dünya Krizine Bütünsel ve Sağlıklı Çözümler” konusunun ele alındığı ve - Küresel Ekonomik ve İşsizlik Krizi - Ekosistem Krizi ve Küresel Dayanışmacı Politikalar - Medeniyetler İttifakı, Yerküremiz Üzerinde Bilgece/Hikmetle Yaşamak başlıkları altında tartışıldığı TÜRYAK Uluslararası Örnek Kıdemli Vatandaşlar Kongrelerinin ikincisi 4 ve 5 Aralık 2010 günlerinde İstanbul Hilton Otelinde yapıldı. Kongre Genel Kurulunun Birinci Oturumu TÜRYAK Başkanı Mete Bora, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Nükhet Hotar ve Devlet Bakanı Prof.Dr. Mehmet Aydın’ın konuşmalarıyla açıldı. Divan Başkanlığını Prof.Dr. İlter Turan’ın yürüttüğü Kongre’de, daha sonra Davetli Konuşmacılar söz aldılar.


Kongrenin tek hüzünlü bölümü, toplantılara katılmak üzere ülkesinden yola çıkmak üzereyken yaşama veda eden davetli konuşmacı, Hindistan temsilcisi J.C. Kapur’un konuşma metninin Prof. Dr. İlter Turan tarafından okunmasıydı. Diğer davetli konuşmacılar Rusya Federasyonu adına Prof.Dr. Leonid Mikhailovich Roshal, IFA International Federation on Ageing adına Dr. Jane Barratt, ve Sawiris Vakfı adına Bayan Yousriya Loza-Sawiris’in konuşmalarının ardından kongrenin 4 Aralık günü öğleden önce yapılan Birinci Oturumu, 2010 Örnek Kıdemli Vatandaş Ödüllerinin verilmesiyle tamamlandı. 4 Aralık günü öğleden sonra Kongrenin Çalışma Grupları toplantıları yapıldı. “Küresel Ekonomik ve İşsizlik Krizi” konulu çalışma grubunun Oturum Başkanlığını Prof.Dr. Asaf Savaş Akat; “Ekosistem Krizi ve Küresel Dayanışmacı Politikalar” Çalışma grubunun Oturum Başkanlığını Avukat Engin Ural; ve “Medeniyetler ittifakı/Yerküremiz Üzerinde Bilgece/Hikmetle Yaşamak” konulu Çalışma Grubunun Oturum Başkanlığını Prof.Dr. Bekir Karlığa yürüttüler.

Çalışma Gruplarında konular görüşülürken koordinasyon komitemiz de Kongre Bildirgesi tasarısını hazırladı. Kongrenin son günü olan 5 Aralık sabahı yapılan Genel Kurul İkinci oturumunda, Kongre Bildirge tasarısının okunmasının ardından bu niteliğe sahip toplantılarda fazla rastlanmayan bir uygulamaya geçildi: Genel Kurulun isteyen tüm üyeleri Bildirge metninin esası ve üslubu üzerinde söz alarak, cümle cümle değişiklik önerisinde bulundular. Bu önerilerden kabul görenler, oylanarak Bildirge Tasarısına aktarıldılar. Son olarak, oluşmasına Genel Kurulun neredeyse tüm üyelerinin katıldığı Tasarı oylanarak oy birliğiyle bildirge’ye dönüştürüldü. Sefaretler vasıtası ile tüm dünyaya duyuruldu. Her yönüyle büyük ilgi uyandıran Kongrenin aynı ölçüde başarıya ulaştığını da belirtmeden geçemiyoruz. Kongremiz ile ilgili olarak IFA web sitesinde çıkan haberleri www.ifa-fiv.org adresinde görebilirsiniz. 
Back to content | Back to main menu